اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

باید به هنرمندان اعتماد کرد/ عظمت پیاده‌روی اربعین شگفت‌زده‌ام کرد

کارگردان سینمای انیمیشن گفت: وقتی سال گذشته برای اولین بار به پیاده‌روی اربعین رفتم، وجود این همه آدم در آنجا شگفت زده ام کرد.

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهرام عظیمی کارگردان سینمای انیمیشن، میهمان یکشنبه شب برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» در شبکه سوم سیما بود.
این انیماتور و طراح و کارتونیست در پاسخ به پرسش شهیدی‌فرد مبنی بر دلیل کم کاری صورت گرفته در موضوعات دینی با فرم انیمیشن، گفت: آثار مذهبی در 25 سال اخیر در زمینه انیمیشن زیاد ساخته شد و ارگان هایی بودند که همیشه بخش مهمی از سفارش شان آثار مذهبی بود. البته گاهی کارگردان ها سوژه هایی را انتخاب می کنند که بیشتر مذهبی باشد و امکان ساخت بیشتری داشته باشد. با وجود ساخت آثار زیاد مذهبی مخاطبان کمتر آثار درجه یک را به یاد دارند و بجز «شاهزاده روم» که اثر خوبی بود، به ندرت می توان اثر انیمیشن خوبی در زمینه مذهبی پیدا کرد.
کارگردان فیلم «تهران 1500» دلیل اصلی ماندگار نشدن آثار انیمیشن را فاصله آنها با عنصر جذابیت دانست و گفت: من به عنوان کارگردان چندان اجازه کار در پرداخت موضوع ندارم و بیشتر فیلمنامه های سفارشی از طرف نهادها به هنرمندان انیمیشن داده می شود اما من به عنوان طراح و کارگردان دوست دارم در آن فیلمنامه دخل و تصرفی صورت بدهم و آن را جذاب تر کنم.
وی افزود: معمولا مدیران خود را مسلمان تر و کارشناس تر از هنرمندان می دانند! برای همین بسیاری از انیمیشن ها به لحاظ انتقال قصه چندان جدید نبوده و همان چیزهایی است که قبلا دیده و شنیده ایم.
بهرام عظیمی تفاوت پرداخت های متفاوت در مدیوم های مختلف رسانه ای را مهم دانست و گفت: امکان دارد مضمونی از طرف مداحی به شکلی بیان شود و همان موضوع توسط فیلمساز با پرداخت دیگری نشان داده شود. البته اگر یک مداح درجه یک بتواند با فضاسازی مناسب آدم های مختلف را در مجالس ذهبی به وجد درآورد، حتما شرایط این را می تواند داشته باشد که مشاور یک اثر مذهبی انیمیشن شود و حضورش به هنرمند می تواند خیلی کمک کند. در فیلمسازی هم فضاسازی وجود دارد و کارگردان براساس داستان های واقعی باید قدرت این را داشته باشند که مردم را به وجد درآورد.
این کارگردان با تاکید بر دشواربودن ساخت آثار انیمیشن، به شرایط ویژه برای ساخت آثار عاشورایی اشاره کرد و گفت: برای شخص من سخت است که به عنوان یک مسلمان تنها در ایامی خاص خود را نشان دهم. نظرم این است که به عنوان یک شیعه باید بتوانم در طول سال خودم را عاشق امام حسین(ع) نشان دهم. نه با مشکی پوشیدن و سینه زدن و گریه کردن بلکه باید بتوانم به عنوان عاشق امام حسین در طول سال در رفتار و اعمالم شکل حسینی را نشان دهم.
بهرام عظیمی با اشاره به دو اثر شناخته شده کمپانی دیزنی درباره «علاء الدین» و «شیرشاه» گفت: وقتی غربی ها می خواستند داستان شرقی «علاء الدین» را بسازند، تمام عوامل و انیماتورهای خود را به کشورهای عربی فرستادند. حتی در کمپانی دیزنی یک شخص ایرانی وجود داشت که روی بناهای ایران و مساجد و معماری شرقی کار کرد و ماه ها در کشورهای عربی تحقیق کردند و با حسی که از فضاهای واقعی گرفتند و نکته هایی که دریافت کردند، انیمیشن موفق «علاء الدین» را ساختند. انیمیشن «شیرشاه» هم به همین شکل ساخته شد. این انیمیشن داستان حیوانات جنگل است؛ اما باز ماه ها در کشورهای آفریقایی تحقیق کردند و در باغ وحش و کنار حیوانات زندگی کردند و آن ها که نتوانستند سفر کنند، حیوانات آفریقایی را برایشان به آمریکا آوردند و همه این ها باعث شناخت بیشتر عوامل کار شد. این خیلی مهم است که من فیلمسازی که می خواهم راجع به هر چیزی فیلم بسازم، حس و حال لازم را پیدا کنم و آدم ها و فضای داستانم را بشناسم.
کارگردان آثار موفق تلویزیون با اشاره به حضور کاروان هنرمندان «چهل چراغ» در مراسم پیاده روی اربعین، گفت: پارسال تیم برگزارکننده جشنواره های «چهل چراغ» و «سما» یکسری از هنرمندان را به مراسم اربعین فرستادند. در آن کاروان هنرمندان مختلفی بودند و افرادی که در ساخت آثار هنری نقش مهمی دارند، به آن فضا رفتند. من در اولین سفرم شناخت چندانی نداشتم و تنها می دانستم می خواهم جایی بروم که میلیون ها آدم رفته اند و مثلا مادرم دو بار رفته است و هر بار از تلویزیون تصاویری از کربلا و نجف را نشان می داد، با اشتیاق همه ما را جمع می کرد و درباره آن جا توضیح می داد. اشتیاقی در مادرم وجود داشت که برای ما تعریف می کرد و درباره مکان های زیارتی حرف می زد. من فکر می کردم چرا مادرم به عنوان یک آدم مذهبی که در جلسات قرآن شرکت می کند و بارها به زیارت رفته است، آنقدر مشتاقانه برای ما بارها درباره سفر کربلایش می‌گوید و حتی زندگی همسفرهایش را برای ما شرح می دهد! وقتی سال گذشته برای اولین بار با کاروان «چهل چراغ» به مراسم رفتم، واقعا وجود این همه آدم شگفت زده ام کرد.
بهرام عظیمی درباره تأثیر راهپیمایی اربعین بر هنرمندان گفت: من سفرهای زیادی به کشورهای خارجی انجام دادم و مثلا به دیدن ونیز و رم که برویم کلی جای دیدنی وجود دارد که پراکنده است. اما در مراسم اربعین آدم ها در یک مسیر به شکل گسترده ای حاضر هستند و همه مدل آدمی در آن جا می توان پیدا کرد. من به عنوان فردی که کار انیمیشن انجام می دهم، دوست داشتم با تک تک افراد آن جا صحبت کنم و برای دیگر هنرمندان هم این حالت وجود داشت. یک عده آدم در اربعین هستند که دوست داری قصه شان را بشنوی و اگر بتوانی قصه هر کدام شان را درست روایت کنی، فیلمِ درست امام حسینی ساخته می شود.
میهمان برنامه «چهل چراغ» با اشاره به تعمیم پذیری داستان عاشورا در روزگار امروز گفت: برخی فکر می کنند اثر عاشورایی تنها این است که با تغییر لباس و فضا به روایت همان دوران بپردازیم. در صورتی که باید من هنرمند به این برسم که اثر واقعه عاشورا در زندگی امروز مردم چیست؟ خانمی که با دو بچه کوچک به پیاده روی اربعین می آید، قصه ای دارد. ما تنها یک تصویر مشخص درباره عزاداری عاشورا به یاد داریم اما در راهپیمایی اربعین آدم های متفاوتی می بینیم و داستان های جالبی دارند و همه یک هدف و یک مسیر مشخص دارند.
بهرام عظیمی با تأکید بر عظمت و گستردگی واقعه عاشورا از لزوم اعتماد به هنرمندان برای به تصویر در آوردن زوایای مختلف مباحث دینی گفت و افزود: همان طور که فیلم «الرساله» و آثار دیگر مانند «روز واقعه» روی ما تاثیر گذاشت، لازم است آثار دینی ساخته شود. ارزش فیلمی مانند «روز واقعه» به دلیل دوری از کلیشه ها بود و پایه داستان واقعی وجود داشت؛ اما از یک زاویه دیگری به ماجرا نگاه کرد.
این کارگردان از علاقه بسیار خود و هنرمندان دیگر برای ساخت آثار دینی گفت و افزود: مشکل اصلی ما عدم اعتماد به بچه ها است وگرنه من و دوستان دیگری هستند که علاقه زیادی برای فعالیت در این زمینه دارند.

آخرین اخبار

فیلم های شبکه سه در نیمه خرداد فیلم های شبکه سه در پایان هفته پخش بازی"دورتموند-بایرن"از هفته بیست وهشتم بوندسلیگا فیلم های شبکه سه در عید سعید فطر محمدرضا احمدی مسابقه "یونیون-بایرن مونیخ" را گزارش می کند سریال «سرباز» یکشنبه پخش نمی‌شود ویژه برنامه های شبکه سه در شب 23 ماه مبارک رمضان فیلم های شبکه سه در شب شهادت امیر مومنان علی(ع) پخش مراسم احیای شبهای قدر از شبکه سه سیما ساخت ادامه فصل دوم «عصر جدید»/ تصویربرداری بدون حضور تماشاگر رفقای هم خدمتی راهی سربازی شدند/ رونمایی از پوستر اولیه «#سرباز» پخش "حوض نقاشی" از شبکه سه سیما روایت جالب مهمان «مثل ماه» از زندانی شدنش در ژاپن تا خادمی حرم امام حسین(ع) «اتفاق» هر شب روی آنتن شبکه سه می‌رود پخش فیلم سینمایی " یاسین" ازشبکه سه سریال "سرباز" از شنبه (6 اردیبهشت) روی آنتن شبکه سه سیما "مثل ماه" ویژه برنامه افطار شبکه سه سیما شد زمان پخش ترتیل جزء خوانی قرآن کریم در شبکه‌ سه سیما مشخص شد سی شب و سی قلب بزرگ در «دل آرام» نجم الدین شریعتی با «ماهِ من» مهمان سحرگاه رمضانی شد محمد معتمدی برای «سرباز» می خواند فیلم های شبکه سه در 4 و 5 اردیبهشت ماه «کرومات» با اجرای رفیعی روی آنتن شبکه سه ناصر طهماسب راوی «سرباز» شد فیلم های آخر هفته شبکه سه سیما «گشت پلیس» جایگزین «دوپینگ» شد دوپینگ به ایستگاه پایانی رسید «بازیمون» از 16 فروردین روی آنتن شبکه سه فیلم های سینمایی شبکه سه در نوروز 1399 ویژه برنامه های نوروز 1399 شبکه سه سیما سریال نوروزی «دوپینگ» از دوشنبه 26 اسفند روی آنتن شبکه سه می‌رود فیلم های شبکه سه سیما در پایان هفته پخش رقابت "لیورپول-اتلتیکو مادرید " از شبکه سه پخش بازی "لایپزیگ- تاتنهام " از لیگ قهرمانان اروپا آغاز پخش فصل دوم مسابقه بزرگ استعدادیابی "عصرجدید" برنامه "اتفاق" جمعه 16 اسفند به روی آنتن شبکه سه می رود شبکه سه در شب ولادت امام جواد (ع) "چراغانی" می شود پخش دیدار "چلسی-لیورپول" از شبکه سه پخش ال کلاسیکو از شبکه سه فیلم های شبکه سه سیما در پایان هفته پخش دیدار "رئال مادرید –منچستر سیتی " با گزارش محمد رضا احمدی فیلم های سینمایی شبکه سه در 7 اسفند ماه پخش بازی "ناپولی-بارسلونا "از لیگ قهرمانان اروپا برنامه «عصرجدید» روی آنتن می‌رود پخش رقابت های استقلال و پرسپولیس از هفته بیستم لیگ برتر پخش رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی آسیا از شبکه سه پخش سریال «روزگار» از چهارشنبه 30 بهمن از شبكه سه سيما فیلم های شبکه سه سیما در آغاز اسفند ماه "همه برای ایران " در شبکه 3 پخش بازی " تاتنهام-لایپزیگ " از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها