اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

جبهه‌های ما را امام حسین(ع) نگه داشت

برنامه‌ای دیگر از «چهل چراغ» با گفت و گوی محمدرضا شهیدی فرد با محمد داوودی؛ فیلمبردار باسابقه سینمای ایران همراه بود.

در ابتدای برنامه محمدرضا شهیدی فرد با اشاره به دغدغه مندی فعالیت‌های «محمد داوودی» و وجوه مشترک معرفتی که با نگاه «چهل چراغ» دارد، از میهمان برنامه درباره گره خوردن قصه عاشورا با تفکر مردان دفاع مقدس پرسید که محمد داوودی پاسخ داد: استفاده از اسم متبرک سیدالشهدا تا شعارهای آن دوران در فضای آن روزهای مردم وجود داشت یعنی واقعا قصه کربلا و سیدالشهدا در دوران دفاع مقدس به شکل پُررنگی به چشم می‌خورد. مهم‌ترین مساله اش این است که مردم ما مظلوم واقع شده بودند و به آن‌ها هجمه واقع شد. یکی از بهترین قصه هایی که برخورد کردم و جزو اولین کارهای شهید آوینی بود، گفت و گویش با بهروز مرادی؛ معلم خرمشهری بود که داستان حمله ناگهانی دشمن را روایت می‌کند.
این هنرمند افزود: مطلومیت فضای کربلا در دفاع مقدس احساس می‌شد، اما متاسفانه در آثار هنری مان و به خصوص آثار داستانی نتوانستیم این مظلومیت را نشان دهیم. البته در حوزه مستند به نظرم اتفاقات خوبی افتاد، اما باید دوباره کار شود و خوانش دوباره داشته باشد.
 مهمان برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» به وجوه کارکردی سینمای دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: یک کار خوبی که در سینمای دفاع مقدس کاملا به شکل خودجوش انجام شد، این بود که آدم هایی زیادی در این زمینه دوربین به دست گرفتند و خط و خط بندی وجود نداشت که مثلا آدمی که به جبهه آمده چه گذشته‌ای داشته و از کجا آمده و مثلا در فلان مجله کار می‌کرد! هر کسی می‌خواست برای جنگ تحمیلی کاری کند. من آن زمان در صدا و سیما مسئولیت داشتم و برخی‌ها به من می‌گفتند که امکان حضور در جبهه را ندارند، اما دلشان برای آن جا می‌تپد.
محمد داوودی با ذکر خاطراتی از دوران حماسه و شهادت به فضای آن روزهای جامعه و نقش مردم در پشتیبانی از جبهه‌ها اشاره کرد و در بخشی از گفته هایش عنوان داشت: آقای عبدالله کوتی آن موقع گزارشگر مرکز اهواز بودند و روزهای اول جنگ ایشان در جنگ گزارش تهیه می‌کرد. وقتی ما به آن جا رفتیم دیدیم که فضای متشنجی وجود دارد. آن جا نیاز به وجود آدم هایی بود که با هر ابزاری مردم و رزمنده‌ها را تهییج کنند. ما با شهید چمران ارتباط داشتیم و مقام معظم رهبری آن زمان در اهواز مستقر بودند. ما آن جا طرح می‌کردیم که روحیه مردم پایین آمده است. آقای کوتی چیزی تعریف کرد که جالب است. او تعریف می‌کرد که در مسیر رفتن به منطقه در اتوبوس آقایی بود که شاهنامه می‌خواند. اما بعد از این که اوضاع متشنج شد یکی از افرادی که فوری برگشت همین آقای شاهنامه خوان بود!
مدیر فیلمبرداری باسابقه کشورمان به ذکر خاطره‌ای از آقای جوادی آملی پرداخت و گفت: قرار بود مستندی از ایشان تهیه کنیم و ایشان خاطره‌ای از سیدالشهدا تعریف کردند و خیلی روی آن تاکید داشتند که جببه‌های ما را امام حسین نگاه داشت. این صحبت یکی از افراد اهل فکر و فلسفه است و آن موقع وقتی با آدم‌های عادی شهرهایی جنگ زده مانند سوسنگرد صحبت می‌کردیم اشاره به همین نزدیکی ماجرای دفاع مقدس با قصه عاشورا داشتند و حتی در صحبت هایشان نشاط وجود داشت که قرار است در نهایت شهید شوند.
محمد داوودی با انتقاد از عدم تبلیغات درست در زمینه فرهنگ جبهه و عدم تبیین شاخصه‌های شهامت و شهادت عنوان داشت: مگر آقای آهنگران را نظام تربیت کرد؟! ایشان از دل مردم درآمد و به جبهه‌ها رفت. یادم می‌آید آن موقع ایشان به نمایندگی از بچه‌های مظلوم خوزستان به نظام جمعه رفته بود و یک عده‌ای در صف‌های نماز می‌پرسیدند این دیگر چه کسی است؟ پس صادق آهنگران را کسی از مسئولان نساخت و مردم ایشان را پذیرفتند. آن موقع آقای غرضی استاندار خوزستان بود و ما گفتیم مردم نیاز به پشتوانه‌های فرهنگی دارند و البته مدیریت هم نیاز بود. شهید چمران می‌گفت که من تنم می‌لرزد که کسی صحبت از تعهد کند، اما تخصص نداشته باشد. باید متخصصِ متعهد داشته باشیم.
بخشی دیگر از برنامه «چهل چراغ» یادی از شهید سیدمرتضی آوینی شد و محمد داوودی با اشاره به فعالیت‌های آن دوران سید شهیدان اهل قلم گفت: متن هایی که ایشان می‌نوشت را ما دوست داشتیم و فوق العاده بود. گاهی برایم سوال پیش می‌آمد و از ایشان می‌پرسیدم که چرا زیاد قصه عاشورا در نوشته هایش نمی‌آورد، چون اعتقاد داشتم که مستند ما باید حقیقت باشد. مرتضی آوینی باور این را داشت که قصه کربلا دوباره در جبهه‌های ما تکرار می‌شود و، چون باور این را داشت توانست خوب کار کند.
 او افزود: یادم می‌آید خانمی خارجی که روی مستندهای جنگ کار می‌کرد به ایران آمد و می‌گفت بهترین مستندهای جنگ را شما دارید.
 او ادامه داد: وقتی مرتضی آوینی گفت و گوی خود با بهروز مرادی را آورد، من و آقای افخمی و مینویی و معینی فیلم را دیدیم و می‌گفتیم این که فیلم نیست و تن‌ها مصاحبه است! مرتضی آوینی می‌گفت مگر فیلم می‌خواهد چه کار کند؟ آن موقع هنوز شیوه آقای کیارستمی با پلان‌های بلند در سینمای ایران باب نشده بود و مرتضی آوینی می‌گفت: من به بچه هایم می‌گویم پلان بلند بگیرید و آدم‌ها را دنبال کنید و اصلا هم ناراحت نباشید که جریان روشنفکری بحث این را مطرح کند که ما داریم کار شعاری می‌کنید. البته خود آوینی با تلویزیون دعوا داشت و می‌گفت: دارند کار شعاری می‌کنند.
میهمان برنامه «چهل چراغ» در بخشی دیگر از گفت و گو سراغی از موضوع روز گرفت و گفت: باید ببینیم که چرا شهید حججی این همه مورد توجه قرار گرفت. ما باید به یک عده‌ای جواب بدهیم که نه حکومت و نه رسانه و نه هیچ جای دیگر در بزرگ شدن شهید حججی نزد مردم نقش نداشته است و تن‌ها دل مردم بود که او را عزیز دید.

آخرین اخبار

پخش بازی "سایپا –استقلال" ازشبکه سه پخش دیدار "پرسپولیس –پیکان" از هفته هفتم فیلم های شبکه سه در آستانه اربعین حسینی رقابت "استقلال-فجر سپاسی" روی آنتن شبکه سه ویژه های اربعین حسینی شبکه سه سیما پخش مسابقه "ایران –بحرین " از دیدارهای مقدماتی جام جهانی اعجوبه ها به شبکه 3 رسیدند! هفته والیبالی شبکه سه پخش مسابقه "ایران –کامبوج" از دیدارهای مقدماتی جام جهانی رقابت های جام جهانی والیبال را پنجشنبه و جمعه ازشبکه سه ببینید فیلم های شبکه سه در 18 و 19 مهر پخش مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی کشور از شبکه سه رقابت والیبال "ایران –آمریکا "روی آنتن شبکه سه پخش دیدار " اینتر میلان -یوونتوس " از شبکه سه «استوا» برای تبادل اندیشه در مسائل جدی جامعه «در آستان خورشید» شکوه رهروان حسینی را به تصویر می‌کشد بلوکات مدیر طرح و برنامه و نظارت شبکه سه سیما شد فیلم های آخر هفته شبکه سه سیما پخش دیدار " بارسلونا - اینتر " از شبکه سه پخش دیدار "تاتنهام – بایرن مونیخ" از شبکه سه پخش بازی های تیم ملی ایران در رقابت های جام جهانی والیبال 2019 از شبکه سه پخش دو دیدار از مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی چالش‌های فرزندآوری در «بدون توقف» بررسی می‌شود پخش شهرآورد مادرید از شبکه سه سیما آثار حاتمی کیا در هفته دفاع مقدس روی آنتن شبکه سه رقابت "رئال مادرید –اوساسونا" چهارشنبه شب روی آنتن شبکه سه اعلام اسامی منتخب قرعه کشی پویش "اگر کربلا بودم" برنامه در آستان خورشید پخش هفته ششم لیگ اسپانیا رقابت های وزنه برداری قهرمانی جهان روی آنتن شبکه سه پخش لیگ اسپانیا از شبکه سه پخش شهرآورد پایتخت از شبکه سه سیما شبکه سه استوایی شد فینال مسابقات والیبال قهرمانی آسیا را از شبکه سه تماشا کنید پخش دربی ایتالیا از شبکه سه پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما فیلم های 28 و 29 شهریور شبکه سه سیما پخش دیدار "پاری سن ژرمن-رئال مادرید" از شبکه سه محمدرضا احمدی گزارشگر دیدار "دورتموند-بارسلونا " پخش بازی های تیم ملی در دور دوم مسابقات والیبال قهرمانی برنامه ها و سریال های جدید شبکه سه پخش دیدار" پرسپولیس-صنعت نفت" از شبکه سه پخش رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان از شبکه سه سریال «ستایش» یکشنبه و دوشنبه این هفته پخش نمی‌شود پخش رقابت " نفت مسجد سلیمان- استقلال "از هفته سوم لیگ برتر پخش دیدار "بارسلونا –والنسیا" از شبکه سه مسابقات والیبال قهرمانی آسیا روی آنتن شبکه سه ستایش از جمعه (22 شهریور ) به شبکه سه می آید فیلم های شبکه سه سیما در پایان هفته فیلم های شبکه سه سیما در تاسوعا و عاشورای حسینی رقابت "انگلیس -بلغارستان" امشب از شبکه سه پخش می شود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها