اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

گزارشی از یک برنامه گفت وگو محور

«بدون توقف» خط قرمزی در پرداختن به موضوعات ندارد/ نقد عملکرد نهادهای حکومتی در فصل جدید

تهیه کننده برنامه «بدون توقف» گفت: ما تقریباً خط قرمزی در پرداختن به موضوعات نداشته ایم و در هر مبحثی که احساس کردیم برای جامعه سوال وجود دارد، وارد شدیم.

«بدون توقف» خط قرمزی در پرداختن به موضوعات ندارد/ نقد عملکرد نهادهای حکومتی در فصل جدید

به گزارش روابط عمومی شبکه سه، مدتی هست که برنامه «بدون توقف» شب ها حوالی ساعت 19 بر روی آنتن شبکه سه می رود؛ برنامه ای که نامش با چالش، پرسشگری و عبور از خطوط قرمزها گره خورده است.
پشت سر این برنامه چالشی، یک تیم 50 نفره جوان، پرانرژی و کاربلد وجود دارد که کار را تا به امروز به خوبی جلو برده و در کنار تمامی تعریف ها و تمجیدها، واکنش ها و حاشیه ها و انتقادات تند و تیز به راهش با قوت ادامه می دهد و همانند نامش، بدون توقف پیگیر پاسخ دادن به سوالات و شبهاتی است که در جامعه خصوصا در بین قشر جوان وجود دارد.
در همین رابطه بر آن شدیم تا ضمن حضور در پشت صحنه این برنامه، گپ و گفتی با عوامل برنامه داشته باشیم و از چند و چون اجرای برنامه و سوالات و حواشی که اطراف این برنامه وجود دارد، باخبر شویم.
 ساعت 2 بعداز ظهر بود که به محل ضبط برنامه در کافه ویس رسیدیم، درب نیمه بسته بود و روی آن نوشته شده بود «کافه به علت ضبط برنامه بسته است»! متوجه شدیم که آدرس را درست آمده ایم. بعد از ورود به کافه چند دقیقه ای دنبال فرد اصلی می گشتیم که با پرس و جو توانستیم پیدایش کنیم!

*نجارزاده: فصل جدید بدون توقف در فضای نقد عملکرد نهادهای حکومتی است

محمدرضا نجارزاده تهیه کننده خوش ذوق و پرانرژی برنامه در عین مشغله بالایی که هنگام ضبط برنامه داشت، گرم و صمیمی ما را به حضور پذیرفت، ما نیز باتوجه به ضیق وقت، بدون معطلی وارد گفتگو شدیم و همان ابتدا سوالاتمان را راجع به برنامه آغاز کردیم.
ابتدا از کلیت و چارچوب بدون توقف و چرایی پرداختن به این سوژه پرسیدیم که وی نیز گفت: تک جمله ای که درباره برنامه می توانم بگویم،  بررسی موضوعات و چالش های روز جامعه است.
وی افزود: در فصل اول که نزدیک به 35 قسمت بود، برنامه بیشتر در حوزه اندیشه ای بود و تلاش کردیم  به شبهاتی که در باب حجاب و عفاف و حوزه اقتصادی وجود دارد، پاسخ دهیم. در فصل جدید، فضای برنامه بطور کلی تغییر کرد و وارد فضای عملکردی نهادهای حاکمیتی و حکومتی شد که البته در کنار آن فضای اندیشه ای نیز وجود دارد. مسئولان نهاد های مختلف ازجمله شورای نگهبان، قوه قضائیه و . . . را به برنامه می آوریم و نسبت به عملکردی که داشته اند و سوالات و شبهاتی که پیرامون آن نهاد وجود دارد، طرح موضوع می کنیم و آنان نیز پاسخ می دهند. در ادامه کار نیز به مناسبت های ملی ورود خواهیم کرد مانند 13 آبان و ملی شدن نفت و مواردی از این قبیل.
تهیه کننده برنامه بدون توقف پیرامون مسیر انتخاب مهمانان برنامه نیز گفت: برنامه بدون توقف، یک برنامه گفتگومحورِ چالشی است. مهمانان برنامه نیز هرکدام با عقاید و نظرات مختلف در برنامه حاضر می شوند و سوالات و شبهاتی که در ذهنشان وجود دارد را مطرح می کنند.
ما به چند طریق از مهمانان برنامه دعوت می کنیم، یک طریق شناسایی افرادی است که در حوزه مربوطه حرفی برای گفتن دارند، طریق دیگر ثبت نام عمومی است که از طریق راه های ارتباطی برنامه است که افراد رزومه خود را ارسال می کنند و ما پس از بررسی از آنان دعوت بعمل می آوریم. یکسری افرادی هم که فعالان اجتماعی هستند که مواضعی نسبت به موضوعات داشتنه اند برای حضور در برنامه دعوت می شوند.
وی درباره اینکه این برنامه چقدر توانسته گفتگوهایی که در جامعه وجود دارد را در بدون توقف شبیه سازی و عینی سازی کند، گفت: ما تلاش کردیم با عادی سازی خیلی موارد به این هدف برسیم. برای مثال تلاش کردیم افراد با همان ظاهر و شمایلی که در زندگی عادی خود دارند، در جلوی دوربین برنامه بیایند. همان حرف هایی که در جامعه می زندد و بیان می شود را در برنامه بگویند. الفبته قطعا برنامه های تصویری ملاک و معیارهای خود را دارد.
«بدون توقف» خط قرمزی در پرداختن به موضوعات ندارد
نجارزاده درباره اینکه این برنامه چقدر توانسته شبهات موجود در جامعه را پاسخ دهد، اظهار داشت: پیام هایی که مردم به برنامه می دهند، نظرات و کامنت هایی که در فضای مجازی گذاشته اند، نشان از این دارد که برنامه بیش از آنچه ما تصور می کردیم و انتظار داشتیم، دیده شده است. موارد مستندی داریم که بسیاری درباره حجاب شبهه داشتند و پس از دیدن برنامه به جواب سوالاتشان رسیده اند.
تهیه کننده برنامه بدون توقف در پایان سخنانش درباره خطوط قرمز برنامه نیز گفت: به لطف مدیر شبکه سه، ما تقریباً خط قرمزی در پرداختن به موضوعات نداشته ایم و در هر مبحثی که احساس کردیم برای جامعه سوال است، وارد شدیم.ما یک تیم محتوایی داریم که زیر نظر سردبیر برنامه کار می کنند و شبهات و سوالات روز جامعه را استخراج می کند و کارشناسان مربوطه را نیز برای حضور در برنامه پیش نهاد می دهد.

*خانعلی زاده: «بدون توقف» خط قرمز های عرفی و بیهوده را کنار گذاشته است


در ادامه حضورمان در پشت صحنه برنامه بدون توقف سراغ مهدی خانعلی زاده سردبیر برنامه رفتیم تا از کم و کیف اقدامات محتوایی برنامه مطلع شویم. وی در ابتدا پیرامون چارچوب تعیین شده برای پرداختن به موضوعات گفت: یکسری خط قرمزها وجود دارند که واقعی نیستند و عرف رسانه ای بوده و ما نیز در این برنامه چنین خط قرمزهایی نداریم. ما در بدون توقف با همراهی مدیر شجاع و با جسارت شبکه سه مباحث روز جامعه را در برنامه مطرح کردیم که الحمدلله برنامه خوبی هم شد.
خانعلی زاده درخصوص ایده و طرح برنامه نیز تصریح کرد: پس از تغییر و تحولی که در شبکه سه رخ داد، مدیر شبکه چنین طرحی را به ما دادند و ما نیز با آقای نجارزاده تهیه کننده برنامه صحبت و همفکری کردیم و به این مدل رسیدیم.
وی پیرامون چگونگی انتخاب موضوعات برنامه بدون توقف اظهار داشت: ما یک شورای سردبیری داریم که با همفکری هم موضوعات را استخراج می کنیم و از دانشجویان برتر هر حوزه و کسانی که در هر حوزه صاحب نظر هستند، مشورت می گیریم که در نهایت چند نفر از آنان نیز در برنامه حضور پیدا می کنند.
سردبیر برنامه بدون توقف تاکید کرد: ما در برنامه مان خط قرمز واقعی داریم و نه ساختگی. آن خط قرمز نیز منافع ملی و مردم است. ما خط قرمز های عرفی و بیهوده را کنار گذاشتیم.
وی در پایان پیرامون ارتباط برنامه با قشر جوان کشور نیز گفت: از ابتدا هدف ما ارتباط گرفتن با جوانان آن هم در مدلی جدید بود. علت انتخاب فضای کافه نیز دور شدن از فضای کلیشه ای مجری-کارشناس است که الحمدلله بازخورد خوبی داشتیم بگونه ای که بنده به این نتیجه رسیدم از طیف های مختلف این برنامه را مشاهده می کنند و این نشان می دهد برخلاف جوسازی هایی که صورت می گیرد صداوسیما بیننده جدی دارد؛ اما باید بدانیم که مخاطب بدنبال حرف خوب است و اینکه برای سوالاتش پاسخ مناسب دریافت کند که بدون توقف این امکان را فراهم کرده است.

*کنعانی: باید زودتر از اینها سراغ برنامه هایی امثال بدون توقف می رفتیم


پس از این به سراغ دو نفر از مهمانان حاضر در برنامه رفتیم و نظرشان را نسبت به برنامه بدون توقف جویا شدیم. عبدالجواد کنعانی که دانشجوی دکترای حقوق است درباره این برنامه گفت: بنده معتقدم خیلی زودتر باید سراغ چنین برنامه هایی می رفتیم تا شبهات قدیم روی شبهات جدید تلنبار نشود چراکه اگر به شبهات پاسخ داده نشود اینها دومینو وار شبهات جدید را بوجود می آورد.
وی افزود: از ویژگی های خوب این برنامه این است که برای پاسخگویی به این شبهات ورود کرده و آن را خط قرمز نمی داند. قطعا این روال باید ادامه پیدا کند و دیگر مسئولان هم نسبت به سوالاتی که نسبت به عملکرد آنان وجود دارد، پاسخگو باشند.

*هوشمندی: «بدون توقف» ازجمله برنامه های شجاعانه صداوسیما است


همچنین سارا هوشمندی دانشجوی کارشناسی ارشد و مهمان برنامه بدون توقف درباره این برنامه گفت: خوب است که این برنامه مقداری بازتر عمل کرده و وارد مباحثی شده که در صداوسیما کمتر اتفاق افتاده است که شاید بتوان گفت برنامه بدون توقف از جمله برنامه های نسبتاً شجاعانه صداوسیما است.
در انتهای مصاحبه با خانوم هوشمندی بودیم که عباسعلی کدخدایی دبیر شورای نگهبان؛ البته با کمی تاخیر!وارد کافه شد. قبل از اینکه وی را درگیر گریم و میکروفون و . . .کنند از وی خواستیم نظرش را درباره برنامه بگوید که وی نیز اظهار داشت: بنده معتقدم همه مسئولین باید پاسخگوی انتقادات مردم باشند، معتقدم اگر توهین و افترا نباشد انتقاد موجب رشد و ارتقا کیفیت کار مسئولین می شود.

*کدخدایی: مسئولین بایدبه مردم نسبت به عملکردشان پاسخگو باشند


وی افزود: باید بتوانیم انتقادات صریح و شفاف را داشته باشیم و برای هرکدام از آنها پاسخ داشته باشیم، اگر نقصی در ما مسئولان وجود دارد آن را برطرف سازیم و اگر پاسخ روشنی داریم آن را بیان کنیم.
کدخدایی در پایان اظهار داشت: برای ما نباید تفاوت کند که سوال کننده کیست. ما باید کلام را نگاه کنیم و نه گوینده را. مردم مستحق آن هستند که مسئولین نسبت به عملکردشان به آنان پاسخگو باشند.
انتهای پیام/