اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سینمای امروز جهان ما را به سمت بصیرت نمی‌برد

شب گذشته چراغی دیگر از «چهل چراغ» دوستداران حسین با حضور «شهریار بحرانی»؛ فیلمساز آثار قرآنی روشن شد.

  کارگردان فیلم سینمایی «ملک سلیمان»، سه شنبه شب در برنامه «چهل چراغ» به گفت و گو با محمدرضا شهیدی فرد پرداخت و در پاسخ به پرسش این مجری و کارشناس فرهنگی از نقش سینما در تکامل نگاه معنوی مردم گفت و با اشاره به یکی از آثار دینی اش، عنوان کرد: «امیدوارم که ساخت این آثار موثر بوده باشد و به نظر این چنین شد. از سریال «مریم مقدس (س)» مثال می‌زنم که در یکی از کشورهای آفریقایی نمایش داده شد و موجب صلح و آشتی میان مسلمانان و مسیحیان شد. ما در آن جا سفارت داشتیم و بچه‌های سفارتخانه کار را دوبله کردند و اوضاع آنجا آرام شد. این اتفاقات در خیلی از کشور‌ها افتاد.»
کارگردان آثار دینی و دفاع مقدسی با اشاره به نقش والای سینمای ایران در نگاه جهانیان، عنوان داشت: «در جهان سینمای ایران را با آثار دینی و انسانی و معنوی می‌شناسند و از سینمای ایران همیشه چنین انتظاری دارند، چون خودشان سینمای سرگرم کننده دارند و آن چه تشنه اش هستند فیلم‌های معنوی است. در داخل کشور هم شاهد بودیم که این فیلم‌ها تاثیرات خوبی در روحیه و رفتار مردم داشته است. با وجود این که فیلم‌های دینی کمی ساختیم، اما همین‌ها تاثیر گذاشتند.»
 شهریار بحرانی با اشاره به این که بودجه لازم برای ساخت قسمت‌های بعدی «ملک سلیمان» فراهم نشد، از اقدامات برنامه ریزی شده صهیونیسم جهانی برای عدم نمایش بین المللی فیلم دینی «ملک سلیمان» گفت: «در آن زمان با ۶۰ سینما در کشورهای خاورمیانه و ترکیه برای نمایش فیلم قرارداد بسته شد، اما مصادف شد با مصاحبه رئیس کمپانی یونیورسال در الجزیره که عنوان کرد از نظر ما فیلم «ملک سلیمان» غیرقابل پخش است و قرارداد‌ها هم به تدریج فسخ شد! به هر حال این فیلم ضد سیاست‌های صهیونیسم جهانی است. چهره‌ای که ما براساس قرآن از پیامبر معصوم نشان دادیم با آن چیزی که آن‌ها تبلیغش را می‌کنند، خیلی فرق دارد. از این نظر بعضی از فیلم‌های دینی ما در خارج از کشور کاملا تحریم هستند، همین طور که «مریم مقدس» و «ملک سلیمان» تحریم شد.»
کارگردان فیلم «گذرگاه» در برنامه «چهل چراغ»، باورپذیری یک هنرمند نسبت به ساخت آثار دینی را مهم‌تر از وجود امکانات سخت افزاری دانست و در این ارتباط گفت: «یک کار معنوی و قرآنی با یک هنر والا به دست می‌آید و مشکل ما این است، چون تجهیزات و تکنولوژی همیشه وجود دارد و ما الان کارگردان ها، فیلمبردار‌ها و هنرپیشه‌های خوبی داریم، اما بحث این جا است که چگونه مفاهیم روحانی را با زبان هنر بتوانیم به بهترین نحو تبلیغ کنیم. سختی اصلی کار در این جا است.» وی افزود: «بیان و روایت سینمایی مساله مهم در یک فیلم است و این را در نظر بگیریم که بیان سینمایی در غرب هم کامل نیست و آن جا عنصر سرگرمی و جذابیت‌های زودگذر بر هنر غلبه دارد و دچار یک ذائقه سازی کودکانه می‌باشد. مخاطب عادت به سرگرم شدن پیدا کرده است، چون سینمای هالیوود در سیطره یهود است و سقف مفاهیمش در سطح وجدان عمومی جامعه است و به سمت فطرت نمی‌رود.»
شهریار بحرانی با اشاره به آثار قهرمان پرور هالیوود که به فجایع بشری می‌پردازند، عنوان داشت: «در آثار فاجعه آمیز هالیوود هیچ وقت شاهد این نیستیم که شخصیت‌ها به خدا پناه ببرند در صورتی که به طور فطری انسان طوری ساخته شده که در وقت گرفتاری، خدا را یاد می‌کند، اما سینمای جهان سراغ نتیجه گیری و تحلیل خدایی نمی‌رود. در واقع سینمای امروز جهان ما را به سمت بصیرت نمی‌برد. از این نظر از سینمای ایران انتظار می‌رود این قالب را بشکند.»
 کارگردان فیلم دفاع مقدسی «حمله به اچ ۳» در بخشی دیگر از گفت و گو در برنامه «چهل چراغ» که اختصاص به سیطره سینمای غرب داشت، عنوان کرد: «غربی‌ها خیلی زرنگ بودند و مافیای پخش را در دست گرفتند. پول کمپانی‌ها در اختیار آن‌ها است و سینما بعد از صنعت اسلحه سازی بزرگترین صنعت در غرب است. پس در ظاهر ما نمی‌توانیم کاری کنیم. اما این قانون دنیا است و از منظری دیگر خدا همیشه کمک می‌کند. همان طور که به وجود آمدن جمهوری اسلامی ایران با کمک خدا بوده است. برای سینما هم چشم مان به آسمان است.»
شهریار بحرانی با اشاره به فیلم قرآنی «ملک سلیمان» و ظرفیت‌های این فیلم برای ارتقای نگاه جهانیان، عنوان کرد: «من اگر قرار بود دوباره این فیلم را بسازم، توضیحات بیشتری درباره مُلک می‌دادم که داستان راحت‌تر و قابل فهم‌تر پیش برود. راستش این چیزی است که خود حضرت آقا فرمودند. خیلی محبت و لطف داشتند، اما گفتند که کاش بخش مُلک را توضیح بیشتری می‌دادیم. یکی از مخاطبان اصلی فیلم «ملک سلیمان»، حضرت آقا بودند که با این مساله بیشتر درگیر هستند.»
شهریار بحرانی با توصیف مجاهدت‌های یاران دشت کربلا برای رسیدن به معرفت حماسه، گفت: «آن یاران مراحلی را طی کردند تا به امام خود برسند و او را درک کنند. ما هم باید رشد کنیم و ارتقا پیدا کنیم و به امام و، ولی خود برسیم. مردان عاشورا هم رشد کردند و در این روز به امام خود رسیدند.»
کارگردان فیلم «مریم مقدس»، در پایان گفت و گو با برنامه تلویزیونی «چهل چراغ»، هنرمندان ایرانی را به بازگشت به اصالت شیعی خود دعوت کرد و راه نجات را در سایه الطاف الهی میسر دانست.

آخرین اخبار

لیگ قهرمانان اروپا؛ بارسلونا - پاریسن ژرمن پخش مستقیم رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا - قرقیزستان ۲۰۲۴ اقدام ایران دفاع مشروع بود پخش مستقیم رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی آسیا - قرقیزستان ۲۰۲۴ گل گهر سیرجان - پرسپولیس با فوتبال برتر پخش زنده مسابقه دو تیم ،استقلال تهران - مس رفسنجان پخش زنده مسابقه هوادار - استقلال تهران از شبکه سه سیما پخش زنده مسابقه پرسپولیس - پیکان تهران از شبکه سه سیما تدارک ویژه شبکه سه با برنامه‌های متنوع و جدید در ماه مبارک رمضان و نوروز ۱۴۰۳ پخش زنده شهرآورد پایتخت با دو گزارشگر اختصاصی از شبکه سه ماه من ویژه برنامه سحرهای ماه رمضان شبکه سه محفل ویژه ماه مبارک رمضان از شبکه سه سیما تیمهای خوزستانی در مقابله با پرسپولیس و استقلال تهران در فوتبال برتر جام وهبی امری ترکیه در برنامه دایره طلایی پخش زنده بایرن مونیخ - لاتزیو و رئال مادرید - لایپزیک از شبکه سه پخش زنده دیدار تیم‌های مس رفسنجان- استقلال و پرسپولیس- نفت و گاز گچساران پخش زنده مسابقه ذوب آهن اصفهان- پرسپولیس از شبکه سه سیما آخر هفته فوتبالی با جام حذفی انگلیس و لیگ ایتالیا در شبکه سه پخش زنده مسابقه استقلال- سپاهان از شبکه سه سیما پخش زنده مسابقه الهلال عربستان - سپاهان اصفهان از شبکه سه سیما پخش زنده مسابقه ملوان انزلی - استقلال از شبکه سه سیما پخش زنده مسابقه پرسپولیس - تراکتور سازی تبریز از شبکه سه سیما هفته فوتبالی شبکه سه با پخش مهمترین بازی‌های لیگ‌های اروپایی آخرهفته با پخش قسمت‌های 15 و16 از فصل دوم "سرزمین مادری" استقلال - صنعت نفت آبادان زنده از شبکه سه پرسپولیس-آلومینیوم؛ زنده از شبکه سه پخش زنده دیدار نیمه نهایی ایران - قطر از شبکه سه سیما پخش زنده دیدار اردن -کره جنوبی با فوتبال برتر جشنهای شعبانیه با حسینیه معلی در شبکه سه رویایی ایران با چشم بادامی ها در جام ملت‌های آسیا پخش زنده مسابقه فوتبال ایران- سوریه از شبکه سه سیما پخش زنده مسابقات فوتبال جام ملتهای آسیا با فوتیال برتر پخش زنده مسابقه فوتبال جام ملتهای آسیا با فوتبال برتر هفته داغ فوتبالی با فوتبال برتر ویژه برنامه مخاطب خاص به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی (ع) آخرهفته با "سرزمین مادری" پخش زنده مسابقات جام ملتهای آسیا با فوتبال برتر پخش زنده فوتبال ایران - امارات از شبکه سه سیما پخش زنده فوتبال ایران - هنگ‌کنگ از شبکه سه سیما آخرهفته با پخش قسمت‌های هفتم و هشتم از فصل دوم "سرزمین مادری" پخش زنده فوتبال ایران - فلسطین از شبکه سه سیما سریال «بیست‌کووید» از امشب به روی آنتن شبکه سه مسابقه "پانتولیگ" با اجرای محمدرضا گلزار + تیزر فصل جدید برنامه صبحگاهی «سلام صبح بخیر» + تیزر جمعه، شنبه و یکشنبه ها با مسابقه تلویزیونی "معرکه" «فوتبال برتر » ویژه برنامه جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ از جمعه به روی آنتن شبکه سه پخش زنده رقابت های کشتی آزاد و فرنگی زاگرب کرواسی پخش زنده مهمترین مسابقات فوتبال لیگ‌های انگلیس، اسپانیا و ایتالیا از شبکه سه مسابقه "معرکه" با اجرای جواد رضویان بزودی از شبکه سه سیما پخش زنده فوتبال رئال مادرید- مایورکا و تاتنهام- برنلی از شبکه سه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها