اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

ایران

تهیه‌کننده:

سعید بشیری

کارگردان:

سعید بشیری

مجموعه برنامۀ ایران سلسله گفتگوهای علمی میان مجری، جناب آقای دکتر پورحسین و کارشناس برنامه، جناب آقای دکتر ولایتی، در موضوع کلی ایران و هویت تاریخی، فرهنگی و تمدنی آن است. روند و سیر منطقی بحث‌های پیش‌بینی‌شده برای برنامه، به گونه‌ای است که برنامه از فضای معمول و تکراری بحث‌های تاریخی فاصله بگیرد و به دنیایی از ناشناخته‌ها و مباحث نو و جذاب گام بگذارد؛ با این قید که رویدادهای تاریخی مطرح‌شده در برنامه، اغلب آن‌هایی باشند که تأثیری دیرپا در نضج، رشد و نمو و نتایج فرهنگ و تمدن ایران اسلامی داشته باشند. با توجه به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به «اقدام و عمل»، بحث‌ها به گونه‌ای ارائه خواهد شد که دارای نتیجۀ عینی و عملی در زندگی امروزی ایرانیان باشند یعنی هدف برنامه برقراری پلی میان تجربۀ تاریخی ایرانیان با حیات کنونی‌شان خواهد بود. شیوۀ ارائۀ مباحث، برخلاف شیوۀ مرسوم، لزوماً کرونولوژیک و بر اساس تاریخ حدوث وقایع نیست، بلکه هر موضوع با توجه به سهم و نقش آن در تمدن ایرانیان، در دستور کار قرار می‌گیرد.

معرفی برنامه

در برخی برنامه‌ها، متناسب با موضوع، از کارشناسان برجستۀ حوزۀ ذیربط دعوت به عمل خواهد آمد تا در کنار کارشناس اصلی برنامه به تشریح موضوع برنامه کمک کنند. مستندهای تصویری علمی و کارشناسی‌شده در جای‌جای برنامه برای نزدیک‌تر کردن ذهن بیننده به موضوعات نظری مطرح‌شده پخش می‌شود. هم‌چنین چند کتاب مرتبط با موضوع هر برنامه معرفی می‌گردد. فضاسازی و طراحی و همۀ عناصر بصری برنامه در راستای آموزش، علاقه‌مندساختن، و فرح‌بخشی در ذهن بیننده به‌کار گرفته شده است.
در برنامه ایران علاوه بر بحث اصلی گفتگو ، کتیبه های هخامنشی و پارتی برای نخستین بار به زبان های دوره ی خود پخش خواهد شد.
آثار به جا مانده از دوره های مختلف تاریخی سرزمین ایران با استفاده از تکنیک انیمیشن تک فریم  ((stop montion به مخاطب معرفی می گردد.
ساخت نماهنگ با استفاده از موسیقی مقامی اصیل و فولکلور ایرانی از دیگر بخش های این برنامه است.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها